VITIS SELECT, spol. s r.o.

prevádzka: Javorová 51, 917 05 Trnava – Modranka, SR

mobil: 0903 202 869, e-mail: vitisselect@zoznam.sk

 

Váh:

 

Pôvodrozšírenie

Váh vyšľachtila v roku 1976 vo VÚVV v Bratislave POSPÍŠILOVÁ, D. krížením francúzskych odrôd Castets x Abouriou noir. Z hybridnej populácie vybrala semenáč CA x AB 3/13, ktorý sledovala v klonových populáciách a všímala si jeho zaujímavé hospodárske vlastnosti. Osvedčil sa aj v poloprevádzkových pokusoch v PD Strekov (KORPÁS, O.). Preto bol v roku 2004 prihlásený do ŠOS  ÚKSÚP a od roku 2004 je právne chránený.

 

Hospodárska využiteľnosť

Jarné mrazy ho pre neskoré pučanie nepoškodzujú, citlivejší je na zimné mrazy. Ak mrazy pôsobia bez výrazných výkyvov, vydrží teploty až -21 °C. Po teplej vlne počasia však už mráz -15 °C redukuje počet pučiacich očiek na približne 40%. Aj vzhľadom na stredne neskoré dozrievanie hrozna (oberá sa v polovici októbra) mu vyhovujú kvalitné polohy južných svahovnajteplejších vinohradníckych oblastiach. Na pôdy nie je náročný, vhodnejšie menej výživné. Vyžaduje vysoké vedeniepriestorové tvary krov.

Úrody hrozna pravidelné a vysoké, pohybujú samedziach 10 – 15 t.ha-1, s cukornatosťou muštov 19 – 25 kg.hl-1obsahom kyselín 7 – 9 g.l-1.

Váh patrí iba do najteplejších vinohradníckych oblastí na Slovensku.

Poskytuje vína krycej, tmavočervenej farby, s výraznou kabernetovou chuťou s paprikovou príchuťou, ktorá sa posudzuje rôznepozitívnenegatívne. Niektorým degustátorom prekáža príliš výrazný charakter arómy. Vína extraktívne, plné, s vysokým obsahom trieslovín. vhodné na barikové spracovanie, ale aj na sceľovanie kabernetových vín s nízkou farebnou intenzitou.

 

 

T: 0903 202 869 A: Javorová 51, 917 05 Trnava - Modranka E: vitisselect@zoznam.sk