VITIS SELECT, spol. s r.o.

prevádzka: Javorová 51, 917 05 Trnava – Modranka, SR

mobil: 0903 202 869, e-mail: vitisselect@zoznam.sk

 

Noria:

 

Pôvodrozšírenie

Noriu vyšľachtilabývalej Výskumnej stanici vinohradníckejvinárskej vo Veľkom Krtíši FOLTÁNOVÁ, A., kombinančným krížením odrôd Rizling rýnsky x Semillon. Do ŠOS ju v roku 1995 prihlásila Výskumná stanica vinohradníckavinárskaŠenkviciach. Odrodu sledovali v rokoch 1998 - 2000. Pri skúškach ju porovnávali so štandartnou odrodou Rizling rýnsky. Hospodárske vlastnosti vyhodnocovali na troch stanovištiach (Bratislava, Dolné PlachtinceStrekov). Noria bola zaregistrovaná v roku 2002. Od roku 2004 je právne chránená.

Jej význam pre slovenské vinohradníctvo musí preveriť pestovateľská prax.

 

Fenologická charakteristika

Noria pučí v strednom období, rovnako stredne skoro bobule mäknú, čo bývadruhej dekáde augusta. Obdobie zberu je zhodnéRizlingom rýnskym, čo podľa charakteru ročníkov býva od začiatku do polovice októbra, v horších ročníkoch aj neskôr.

 

Poloha a pôda

Pre krátkodobú existenciu tejto odrody nie zatiaľ výrazné skúsenosti s jej požiadavkami na polohu a pôdu. Súdiac podľa jej biologických vlastností, je na polohu menej náročná ako Rizling rýnsky. Za umiestnenienajlepších polohách sa však odvďačí vynikajúcou kvalitou vín, na ktorú je predurčená. Javí sa, že nie je náročná ani na mimoriadne pôdne podmienky.

 

Rez a vedenie

Je vhodná na stredné i na vysoké vedenie. Je dostatočne rodivá, zaťažujeme ju 8 – 10 plodonosnými očkami na m2 pôdy. Režeme ju na striedavé ťažne na rýnsko-hessenskom vedení, pri strednom spone. Z vysokých spôsobov vedenia jej skôr vyhovujú kordóny typu Moserovho vedenia a jeho modifikácie. Kry nadmerne nepreťažujeme, aby sa nevysilili, predovšetkým však preto, lebo chceme dopestovať kvalitné hrozno.

 

Úroda a kvalita

Pri odrodových skúškach dosiahlapriemere o 3 t.ha-1 vyššiu úrodu hrozna ako Rizling rýnsky, konkrétne za skúšobné obdobie poskytla priemerné úrody 15 t.ha-1. Vyššiu úrodnosť ako Rizling rýnsky dosiahla aj v šľachtiteľských skúškach vo Veľkom Krtíši (o 1 t.ha-1 vyššiu). Rovnako aj cukornatosťou muštu prevýšilaskúškach Rizling rýnsky o 1,2 kg.hl-1, dosiahla priemerne 21 kg.hl-1, pri obsahu kyselín 8,5 g.l-1.

 

Škodlivé činitele

Noria sa osvedčila ako odroda odolná voči zimným mrazom. V roku 2001 – 2002 zimné mrazy v Strekove vinič veľmi poškodili a Noria nezamrzla. Získala teda rezistenciu po Rizlingu rýnskom. Poškodenie jarnými mrazmi závisí od štádia vypučania letorastov v období ich výskytu.

Oproti Rizlingu rýnskemu má výhodu, že netrpí zasychaním strapinypri preventívnej ochrane nie je mimoriadne náchylná na infekciu peronospórou ani múčnatkou. O niečo viac ju atakuje botrytída, ale aj v tomto znaku je lepšia ako Rizling rýnsky.

Spŕchanie kvietkov je slabé a výrazne nižšie ako pri Rizlingu rýnskom.

 

Hospodárska využiteľnosť

Noriu zaraďujeme medzi najkvalitnejšie odrody a v mnohých vlastnostiach prevyšuje Rizling rýnsky. Oproti štandardnej odrode má lepšiu odolnosť voči hubovitým chorobám, je vyšším producentom cukrov pri vyšších úrodách hrozna.

Kvalitou vína je približne na rovnakej úrovni ako Rizling rýnsky, vína harmonické s jemnými kyselinami a s arómou pripomínajúcou skôr Semillon. Vína zo Strekova boli tvrdšie akoiných lokalít, ale výrazne aromatické, čo svedčí o tom, že Noriu bude potrebné citlivo rajonizovať. Veľkou výhodou tejto odrody pre naše okrajové vinohradníctvo je jej odolnosť voči zimným mrazom.

 

 

T: 0903 202 869 A: Javorová 51, 917 05 Trnava - Modranka E: vitisselect@zoznam.sk