VITIS SELECT, spol. s r.o.

prevádzka: Javorová 51, 917 05 Trnava – Modranka, SR

mobil: 0903 202 869, e-mail: vitisselect@zoznam.sk

 

Merlot:

 

merlot.jpgPôvod a rozšírenie

O pôvode tejto odrody nie je nič známe. Pod názvom Merlot sa však objavuje v zbierkach Luxemburgských záhrad už pred rokom 1789. Vo francúzskej oblasti Médoc spolu s odrodami Cabernet Sauvignon a Cabernet franc tvorí oddávna základ svetoznámych bordeauxských červených vín. Prenikla aj do severného Talianska, Švajčiarska, bývalej Juhoslávie, Rumunska a Maďarska, ako aj do Moldavska a Gruzínska. Pestuje sa aj v Argentíne, Chile, Uruguay, Mexiku a Brazílii. K nám sa priviezla do vinohradov Beladíc, kde spolu s Cabernetom poskytovala kvalitné červené vína. V súčasnosti nie je registrovaná, a preto sa ani nemnoží.

 

Hospodárska využiteľnosť

Je vhodná do prevlhčených pôd, neznáša polohy a pôdy výsušné. Vyžaduje dlhší rez na zabezpečenie spoľahlivej úrodnosti. Z bazálnych očiek nerodí. V rokoch s daždivým počasím v dobe kvitnutia dochádza k spŕchaniu kvietkov. Jarné i zimné mrazy ju môžu poškodiť, preto ju treba vysádzať do istých polôh. Úrodnosť je iba priemerná, treba sadiť výlučne klonový materiál. Pri nižších úrodách poskytuje vynikajúce mäkké, harmonické víno, ktoré v zmesi s Cabernetmi vína zjemňuje a dodáva im eleganciu. Pri vysokých úrodách klesá kvalita vín Merlotu rapídne. Z hubovitých chorôb je odolnejší proti oídiu, atakuje ho však peronospóra i botrytída.

Aj napriek pestovateľskej náročnosti tejto odrody by sa mala stať súčasťou nášho sortimentu. Iste by vína typu Cabernet dokázala vylepšiť aj v našich podmienkach pestovania a zmesné vína s jej účasťou by skrátili proces zretia vín vo fľašiach. Merlot sme preto prihlásili do ŠOP ÚKSÚP.

 

 

 

T: 0903 202 869 A: Javorová 51, 917 05 Trnava - Modranka E: vitisselect@zoznam.sk