VITIS SELECT, spol. s r.o.

prevádzka: Javorová 51, 917 05 Trnava – Modranka, SR

mobil: 0903 202 869, e-mail: vitisselect@zoznam.sk

 

Guzaľ kara:

 

guzal_kara.JPGPôvod a rozšírenie

Táto odroda bola vyšľachtená v Stredoázijskej výskumnej stanici Všezväzového ústavu rastlinnej výroby v Taškente v roku 1950. Vznikla krížením odrôd Katta kurgan x Dodrelabi. Jej autormi sú N. S. Žuraveľ, A. N. Negruľ a G. K. Muchamedov.

Rozšírila sa najmä v Uzbekistane, kde sa stala štandardnou stolovou odrodou, no skúšala sa aj v Kazachstane, Moldávii a na Ukrajine, kde sa všade osvedčila. Do zbierky odrôd v Bratislave sme ju získali roku 1962 a na základe skúšok v najteplejších rajónoch nášho vinohradníctva, sme ju roku 1975 prihlásili do odrodových pokusov ÚKSÚP-u. Bola zaregistrovaná roku 1982 a stala sa odvtedy súčasťou LRO.

 

Fenologická charakteristika

Guzaľ kara má dlhé vegetačné obdobie. Na jar pučí stredne skoro, začína neskôr kvitnúť, neskoro zamäká a dozrieva v tretej dekáde októbra. V niektorých rokoch hrozno dobre nedozreje.

 

Poloha a pôda

Vzhľadom na to, že táto odroda patrí u nás k neskoro dozrievajúcim typom, treba ju pestovať v najteplejších rajónoch a polohách. Vyžaduje hlboké, výživné a teplé pôdy s dobrou vododržnosťou, nie však zamokrené. Výsušné polohy a pôdy nie sú vhodné.

 

Rez a vedenie

Mohutný rast tejto odrody určuje aj vhodnosť vedenia. Je nevhodná pre stredné typy vedení, lebo sa na nich nemôže prirodzene vyvíjať. Preto volíme vysoké spôsoby vedení a širší spon. V Uzbekistane - krajine svojho pôvodu - sa pestuje v sponoch 4 m i viac na tzv. kozyrkoch - s vysokými kmeňmi a šikmými pergolovitými ramenami. U nás sa uplatnia modifikácie Moserovho kordónu s rezom na striedavé strelky alebo vrcholové tvary s rezom na striedavý ťažeň. Rez volíme stredne dlhý so zaťažením najviac 6-8 plodonosných očiek na m2 pôdy.

 

Úroda a kvalita

Guzaľ kara je veľmi úrodná odroda s vysokým koeficientom rodivosti. Okrem toho má ťažké veľké strapce, ktoré neraz vážia 0,5 kg. Pri správnej agrotechnike môžeme rátať s úrodnosťou 15 t.ha-1 i viac. Ak hrozno dozreje, má prvotriednu kvalitu a to tak z hľadiska parametrov vzhľadu, ako aj chuti. Veľké pravidelné bobule majú harmonickú chuť, sú šťavnaté a obsah cukrov i kyselín je vyrovnaný. Pri cukornatosti 15 kg.hl-1 býva obsah kyselín okolo 7 g.l-1. Hrozno sa dobre prepravuje a uskladňuje. Dlhším skladovaním nestráca na kvalite. Jeho trhová hodnota je vysoká - 95 %.

 

Škodlivé činitele

Je málo odolná proti pôsobeniu zimných mrazov. Jarné mrazíky ju poškodzujú menej vzhľadom na neskoré pučanie.

Z hubovitých chorôb je najcitlivejšia na múčnatku, proti ktorej vyžaduje dôslednú a zvýšenú ochranu aj z dôvodu dlhej vegetačnej doby. Táto huba atakuje tak listy, ako aj hrozno. Potrebná je aj ochrana proti peronospóre, ktorá však zďaleka nie je tak nebezpečná ako múčnatka. Veľmi dobre odoláva botrytíde. Hrozno vydrží dlho na kroch, aj pri jesenných dažďoch. Možno ho oberať postupne a medzi poslednými odrodami.

Sucho znáša relatívne dobre, no pri dlhotrvajúcich výsušných obdobiach dochádza k čiastočnému zasychaniu strapiny. V zásade však Guzaľ kara ako odroda mohutného rastu do výsušných pôd nepatrí.

 

Hospodárska využiteľnosť

Guzaľ kara je veľmi kvalitná stolová odroda a pre naše vinohradnícke podmienky má iba 3 nedostatky: veľmi dlhú vegetačnú dobu, vysokú náchylnosť na infekciu múčnatkou a zasychanie strapiny. Patrí preto iba do našich najlepších najteplejších rajónov a vyžaduje prevzdušnené polohy. Jej veľké listy spôsobujú mikroklímu v poraste, ktorá napomáha šíreniu múčnatky. Preto porasty presvetľujeme čiastočným vylamovaním listov a napomáhame aj inými zelenými prácami lepšiemu prevzdušneniu porastu.

Je to odroda, ktorá je svojou kvalitou i neskorým dozrievaním hrozna predurčená na skladovanie pre zimný konzum. Chuťové vlastnosti hrozna sa v slabších ročníkoch v našich podmienkach skladovaním vylepšujú. Dochádza k biologickému odbúravaniu kyselín a chuť sa celkovo harmonizuje.

V našom sortimente stolového hrozna bude aj naďalej iba doplnkovou odrodou neskorej doby dozrievania. V teplých ročníkoch poskytuje hrozno s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami.

 

 

T: 0903 202 869 A: Javorová 51, 917 05 Trnava - Modranka E: vitisselect@zoznam.sk